İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD, kripto dolandırıcısı iki Çinliyi tutukladı

ABD Adalet Bakanlığı, 73 milyon dolarlık bir kripto para dolandırıcılığıyla bağlantılı iki Çin vatandaşının tutuklandığını bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, 73 milyon dolarlık bir kripto para dolandırıcılığıyla bağlantılı iki Çin vatandaşının tutuklandığını bildirdi. Zhang Yicheng ve Li Daren adlı iki Çinli, milyar dolarlık küresel bir soruna dönüşen ve “domuz kasaplığı” olarak bilinen sofistike bir yatırım dolandırıcılığına karıştıkları iddiasıyla tutuklandılar.

Zhang Yicheng , ABD Kaliforniya Merkez Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde bir iddianamenin açıklanmasının ardından Los Angeles’ta gözaltına alındı. Li Daren ise Nisan ayı başlarında Atlanta havaalanında tutuklanmıştı.

İddianameye göre Zhang ve Li, suç ortaklarını Amerika Birleşik Devletleri’nde paravan şirketler kisvesi altında banka hesapları açmaya yönlendirmekle suçlanıyor. Mağdurlar bu hesaplara para aktarmaları için kandırılmış ve bu paralar daha sonra ABD finans kurumları aracılığıyla Bahamalar’daki banka hesaplarına gönderilmiştir.

ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, kripto piyasası dolandırıcılığının karmaşıklığına ve coğrafi yayılımına rağmen, faillerin yasaların erişiminin ötesinde olmadığını vurguladı.

Sanıklara yönelik suçlamalar arasında kara para aklama komplosu ve altı uluslararası kara para aklama suçu yer alıyor. Adalet Bakanlığı, suçlu bulunmaları halinde Zhang ve Li’nin her bir suç için 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir