İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Kongre heyeti sürgündeki Tibet parlamentosunu ziyaret etti ve Dalai Lama ile görüştü

ABD Kongresinden üst düzey bir heyet, Hindistan’ın Dharamsala kentine giderek sürgündeki Tibet parlamentosunu ziyaret etti ve Tibetlerin ruhani lideri Dalai Lama ile görüştü.”

ABD Kongre Üyesi Michael McCaul ve eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi liderliğindeki iki partili bir ABD milletvekilleri grubu, 18 Haziran 2024 tarihinde Hindistan’ın Dharamshala kentine giderek, Merkezi Tibet Yönetimi (CTA) olarak bilinen Sürgündeki Tibet Parlamentosu’nu ziyaret etti ve Tibet’in ruhani lideri Dalai Lama ile görüştü.

Tibetli kalabalıklar, ziyaret eden heyeti karşılamak için havaalanında toplandı. Grupta pankartlı okul çocukları ve düzinelerce rahip ve rahibe vardı.

McCaul Kangra Havaalanında yaptığı açıklamada “Demokrasi tapınağınızda bulunmak bir onurdur” dedi. “Burada olmak çok heyecan verici” diyen Pelosi ise heyetin odak noktasının Tibet’te Çözüm Yasası’nı savunmak ve Dalai Lama’yı ziyaret etmek olduğunu vurguladı.

ABD Kongresi’nden iki partili bir heyet, Çarşamba günü Hindistan’ın Dharamşala kentindeki ikametgahında Dalai Lama ile bir araya geldi. Bu durum, Tibet Budizmi’nin sürgündeki ruhani liderini tehlikeli bir ayrılıkçı olarak gören Çin’de öfkeye yol açtı.

Ziyaret, ABD Başkanı Joe Biden’ın yakın zamanda “Tibet-Çin Anlaşmazlığının Çözümünü Teşvik Yasası” olarak da adlandırılan ve geçen hafta ABD Kongresi’nden geçmesinin ardından geldi.

Yasa tasarısı, Pekin’i Tibet liderleriyle görüşmeye teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu süreç 2010’dan beri tıkanmıştı. Görüşmelerin amacı, Tibet halkının kültürel ve tarihi kimliğine ilişkin görüşlerini dikkate alan müzakereli bir Tibet anlaşması geliştirmek olacak.

Merkezi Tibet Yönetimi sözcüsü Tenzin Lekshay, “ibet’i Çözümleme Yasası kabul edildi… ve şu anda Başkan Biden’ın masasında, bu da oyunun kurallarını değiştirecek” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir