İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD, gelişmiş çiplerin Çin’e ihracatına kısıtlama getirdi

ABD yönetimi, Çin’in askeri gücü için ihtiyaç duyulan kritik teknolojilere erişimini engellemek amacıyla gelişmiş çiplerin ülkeye ihracatına yönelik yeni kısıtlamalar getirdi.

ABD Ticaret Bakanlığının 7 Ekim 2022 tarihinde yapılan açıklamada, Çin’in gelişmiş bilgi işlem çiplerini elde etme, süper bilgisayarlar geliştirme ve bakımını yapma, gelişmiş yarı iletken üretme kabiliyetini kısıtlayacağı duyuruldu.

Belirli gelişmiş ve yüksek performanslı bilgi işlem çiplerinin ve bu tür çipleri içeren bilgisayar ürünlerinin Ticaret Kontrol Listesi’ne eklendiği belirtilen açıklamada, söz konusu ürünleri Çin’e ihraç etmek isteyen şirketlerin lisans almasının gerekeceği kaydedildi. Ayrıca çiplerin üretiminde kullanılan ekipmanların Çin’e lisanssız satışına da izin verilmeyeceği bildirildi.

ÇİN, BUNLARI KİTLE İMHA SİLAHLARI ÜRETMEK İÇİN KULLANIYOR

Açıklamada, söz konusu ürünler ve kabiliyetlerin Çin tarafından kitle imha silahları da dahil olmak üzere gelişmiş askeri sistemlerin üretimi için kullanıldığı belirtildi.

Öte yandan Bakanlığın açıklamasında, 31 Çinli şirketin hassas teknoloji ihracatı yapılması için güvenilirliği ABD’li yetkililerce teftiş edilemeyen şirketler listesine eklendiği kaydedildi.

ÇİN, BU KABİLEYTLERLE VATANDAŞLARINI İZLİYOR, TAKİP EDİYOR VE GÖZETLİYOR

ABD’nin İhracat Yönetiminden Sorumlu Ticaret Müsteşar Yardımcısı Thea Rozman Kendler, konuyla ilgili açıklamasında, Çin’in bu kabiliyetleri vatandaşlarını izlemek, takip etmek, gözetlemek ve askeri modernizasyonunu hızlandırmak için kullandığını vurguladı. Kenler ayırca “Eylemlerimiz ABD ulusal güvenliğini ve dış politika çıkarlarını korurken, aynı zamanda ABD teknolojik liderliğinin inovasyon kadar değerlerle de ilgili olduğuna dair net bir mesaj gönderecektir” şeklinde konuştu.

ABD Sanayi ve Güvenlikten Sorumlu Ticaret Müsteşarı Alan Estevez, askeri uygulamalara sahip hassas teknolojilerin Çin tarafından edinilmesini önlemek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirtti.

Japonya ve Güney Kore, ‘çip savaşında’ Çin’e karşı ABD ile bir ittifak kurdu

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir