İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD, 37 Çinli kuruluşu ticaret kısıtlama listesine ekledi

ABD, aralarında geçen yıl ABD üzerinde uçan Çin’in casus balonuna destek verenlerin de bulunduğu 37 Çinli kuruluşu ticaret kısıtlama listesine ekledi.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın 11 Mayıs 2024 tarihli açıklamasına göre, Pekin ve Washington arasındaki gerilimin arttığı bir ortamda Biden yönetimi, aralarında geçen yıl ABD üzerinde uçan şüpheli casus balonuna destek verenlerin de bulunduğu 37 Çinli kuruluşu ticaret kısıtlama listesine ekledi.

ABD Ticaret Bakanlığı, Çin devletine ait üst düzey askeri ekipman tedarikçisi olan China Electronics Technology Group’u da ticaret kısıtlaması listesine aldı. Bakanlık bu grubun bazı birimlerinin, askeri uygulamaları nedeniyle ABD ulusal güvenliği için tehdit oluşturan Çin’in kuantum teknolojisini desteklemek amacıyla Amerikan teknolojisini elde etmeye çalıştığı gerekçe gösterdi.

Bu hamleler, Biden yönetiminin Şubat 2023’te ABD üzerinde sürüklenerek Washington’da siyasi öfkeye yol açan ve Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Antony Blinken’in Çin gezisini iptal etmesine neden olan casus balon nedeniyle Pekin’i cezalandırmaya devam ettiğini gösteriyor.

Ticaret Bakanlığı daha önce “Çin’in askeri modernizasyon çabalarını, özellikle de Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) hava gemileri ve balonları da içeren havacılık ve uzay programlarını destekledikleri” gerekçesiyle beş şirket ve bir araştırma enstitüsününü kısıtlama listesine eklemişti.

ABD’nın ticaret kısıtlama listesi, Pekin’in askeri yeteneklerini güçlendirmek için kullanabileceği endişesiyle ABD tarafından Çin’e teknoloji akışını durdurmak için ciddi bir şekilde kullanıldı. Listeye eklenmek, ABD’li tedarikçilerin hedeflenen kuruluşlara sevkiyat yapmasını zorlaştırıyor.

Biden yönetimi ayrıca, Çin ordusu tarafından kullanılacak insansız hava araçlarının yapımında kullanılacak Amerikan ürünlerini elde etmeye çalıştıkları ve diğerlerini de Rusya’ya kontrollü ürün gönderdikleri için listeye ekledi.

Uygur Haber’i kaynak göstermeyi unutmayın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir