İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Vicdan Ehline Sesleniyoruz: Allah Aşkına Lütfen SES Çıkartın”

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi değerli hocamız Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, yurt dışındaki diğer Doğu Türkistanlılar gibi yıllardır Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehrinde bulunan ailesi ve akrabalarından hiçbir şekilde haber alamıyordu.

Dün dolaylı yollar aracılığıyla ailesi hakkında çok vahim haberler aldı.

Edinilen bilgilere göre Abdürreşit Celil Karluk’un bir kardeşi işkence sonucunda felç edildi. Diğer kardeş ve yengelerinin de hapishane veya toplama kampında olduğu öğrenildi.

Abdürreşit Celil Karluk’un 80 yaşındaki annesinin yanı sıra anne ve babaları toplama kamplarına alınan yeğenlerinin akıbetleri hakkında herhangi bilgi alınamadı.

“Çin yönetimi hesap versin!” ve “Akrabalarım Nerede?” ifadelerini kullanan Abdürreşit Celil Karluk, ailesinin durumuna dair bilgileri sosyal medyada da paylaştı.

Annem Havahan Mehmet

Annem Havahan Mehmet ile en son Mart 2017 tarihinde telefonda konuştum. Daha sonra birkaç kere aradıysam da konuşamadım. Sonra yurt dışından arandıklarında sorgulandığını, hatta götürüldüğünü öğrenince arayamaz oldum.

En son çok hasta olduğunu, yanında bakmakla yükümlü kardeşim kampa götürüldüğünden maddi olarak ciddi sıkıntıda kaldığını öğrendim. Durumu kritik imiş.

Ağabeyim Turdihacı Celil

Ağabeyim Turdihacı Celil (62 yaş) doğrudan veya dolaylı olarak iletişim kurulamadı. Dolayısıyla onun kendisi, eşi, çocukları ve onlarca torunlarının durumundan habersizim.

Ağabeyim Abdülhamit Celil

Ağabeyim Abdülhamit Celil (55 yaş) Urumçi’de bilinmeyen bir kampta tutulduğunu, eşi ve iki çocuğundan haber alınamadığını öğrendim. Daha fazla bilgi edinemedim.

Kardeşim Cabbar Celil

Kardeşim Cabbar Celil (49 yaş) 2017 yılında kampa götürüldüğünü ve oradaki işkenceler sonucunda bütün vücudunun felç edilerek eve çıkartıldığı, konuşamaz halde yatalak olduğu, tedavi ettirilemediği, eşinin kampta tutulduğu ve dört çocuğunun akıbetlerinin belirsiz olduğu iletildi.

Abdürreşit Celil Karluk bu kardeşi hakkında “Bu kardeşim kendi haliyle ailesini geçindiren köy hayatı yaşayan kimseydi. Ey zalim Çin, o sana ne yaptı ki bu hale getirdin, bu kadar işkence ve zulüm yaptın, yetmedi tedavi hakkını da gasp etmişsin !!!” ifadesini de paylaştı.

Kardeşim Abdülgaffar Celil

Kardeşim Abdülgaffar Celil, 2017 yılında kampa götürüldükten sonra 11 yıllık ağır çalışma kamp cezasına çarptırıldığı, eşinin ise kamplarda tutulduğu, üç çocuğunun kimsesiz kaldığı bilgisi ulaştırıldı.

“VİCDAN EHLİNE SESLENİYORUZ”

Abdürreşit Celil Karluk, konuya ilişkin bir diğer paylaşımında “Vicdan ehline sesleniyoruz: Allah aşkına lütfen ses çıkartın, insanlık düşmanlarından insanlık adına hesap sorun!” ifadelerini kullandı.

Aşağıdaki albümde Abdürreşit Celil Karluk’un ailesi ve onların durumu hakkında erişilen bilgiler hem de hiç bilgi alamadığı diğer akrabalarının fotoğrafları yer alıyor.

Kaynak: MilliGazete, Video: QHA

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: