Site icon Uygur Haber

Filistin Devlet Başkanı, Çin’in Uygur soykırımını destekliyor

Çin’i ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, “Uygur meselesi bir insan hakları meselesi değildir. Çin’in terörizme karşı mücadelesidir” dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Çin lideri Şi Cinping’in özel davetiyle ile 13 Haziran’da gittiği Pekin’de Xi ve kurmayları ile özel görüşmeler gerçekleştirdi. 15 Haziran 2023 tarihinde iki ülke liderleri bir basın açıklaması düzenlendi.

“İKİ ÜLKE; İYİ DOST, İYİ ORTAK VE İYİ KARDEŞLER”

Basın açıklamasında iki devlet başkanı, Çin ile Filistin arasındaki geleneksel dostluktan övgüyle söz etti. Çin ile Pakistan’ın birbirlerine her zaman güvenip desteklediklerini ve gerçekten iyi dostlar, iyi ortaklar ve iyi kardeşler olduklarını kabul ettiler. Çin ve Pakistan arasında stratejik bir ortaklık kurma konusunda anlaştılar.

“FİLİSTİN HÜKÛMETİ ÇİN’İ DESTEKLİYOR

Filistin devlet başkanı Abbas konuşmasında, Çin hükümetinin ulusal yeniden birleşmeyi sağlamak için gösterdiği tüm çabaları desteklediklerini vurguladı. Uygurlar ile ilgili meselelerin insan hakları meseleleri olmadığını belirten Abbas, bunun şiddet içeren terörizme karşı, radikalleşmeden uzaklaşma ve ayrılıkçılık karşıtlığı ile mücadele meseleleri olduğunu söyledi. Abbas ayrıca “Filistin, Sincan ile ilgili meseleler bahanesiyle Çin’in iç işlerine müdahaleye kesinlikle karşı çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Exit mobile version