İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazı etiketleri “kazaklar”

Bir İşe İhtiyacı Vardı, Çin Ona İş Verdi: Kendisi Gibi Müslüman Vatandaşları Tutsak Etmek

#DoğuTürkistan'da polis olarak çalışan tanık:
“Kamplarda pek çok insanın acı çektiğini gördüğüm için yaşananları paylaşma zorunluluğu hissediyorum,”
"Kazakistan'a geçtiğimizde o kadar mutluyduk ki… cehennemden çıkmış gibiydik.”

Çin’in İslama Karşı Büyüyen Savaşı: Şimdi De Kazaklar İçin Geliyorlar

Kazak hükümeti; Çin, Doğu Türkistan’daki Müslümanların kimliklerini silmeye çalışırken karşısına dikilmeyeceğini açıkça belli etti. Ancak yanı başlarındaki kamplar Kazaklar, Uygurlar ve diğer gruplarla dolup taşarken, Doğu Türkistan hakkındaki hakikat göz ardı edilemeyecek kadar büyüyebilir.

Doğu Türkistanlı Kazak Türklerinin dramı: Hapsedildi, işkence gördü, susturuldu

İtalyan din sosyoloğu Massimo Introvigne kaleme aldığı yazıda, Doğu Türkistan’daki Kazak Türklerinin dramı gözler önüne seriliyor. Müslümanların hapsedildiğini, işkence gördüğünü ve susturulduğunu belirten Introvigne; Kazakistan yönetimin de, Müslüman aktivistler, insan hakları savunucaları ve Çin’in şantaj tarzı diplomasisi arasındaki dramatik çatışmanın merkez üssü haline geldiğini söyledi.

Çin’in zulüm kampları: Ağır çekimde ölüm

Arizona Üniversitesi’nden akademisyen Mehmet Volkan Kaşıkçı, Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü çarpıcı örnekler üzerinden değerlendiriyor.
Kamplarda tutulan insanlara çeşitli ilaçlar verildiğine yönelik birçok tanıklık var. Ancak hala bu ilaçların etkileri hakkında net bir fikre sahip değiliz.
Çin kamptan çıkan kişiler için, özellikle de ülkeden ayrılmasına izin verdikleri için kefil istiyor.

Sayısız Kazak’ı Açlıktan Kurtaran İsimsiz Uygur

1930-1933 açlığında Kazakistan’da 1.5-1.7 milyon arası insan hayatını kaybetti. Yüz binlerce Kazak, Altay dağları üzerinden Orta Asya’nın Çin sınırları içinde kalan bölgesine göçtüler. Bir kısmının Çin tarafında akrabaları vardı, ancak birçokları bir bilinmeze doğru yola çıktılar....

Toplama kamplarına kapatılan Kazakların aileleri yardım bekliyor

Uygurların yanı sıra Kazaklar, Kırgızlar ve Tatarlar da aynı muameleye tabi tutuluyor... Kaşgar’ daki kamplardan 100 bin kişi fabrikalara gönderilecek...
Kamplarda ölümlerin, işkencenin ve intihar girişimlerinin olduğunu biliyoruz ... Çocuklar yetimhanelere gönderiliyor...